3 otázky pro Terezu Čechovou, HR manažerku

17.9.2019

Jak probíhá pohovor ve vaší společnosti?

Příjímací pohovory u nás probíhají na bázi přátelského, ač formálního setkání. Neptáme se na to, kde se uchazeč vidí za 10 let, nepokládáme podivné otázky typu, kdyby byl uchazeč propiska v mixéru, jak nejlépe by se z něho dostal ven či jaké jsou jeho slabé či silné stánky.

Během pohovoru vnímáme to, jak uchazeč vystupuje, jak se prezentuje či jak reaguje na naše otázky. Je pro nás důležité, aby zapadl do kolektivu. Tohle je těžké odhadnout během samotného pohovoru. Uchazeč většinou potřebuje nějaký čas na to, aby se více otevřel. To, zda se opravu hodí mezi ostatní zaměstnance, zjistíme stejně až po delší době. Může se stát, že se časem ukáže, že nový kolega do týmu nezapadl a jsme nuceni se s ním rozloučit. I taková situace může nastat.

Jaké dovednosti a znalosti u nových zaměstnanců hodnotíte?

Co se týká praktických znalostí, posuzujeme je během pohovoru samotného. Ptáme se uchazeče na jeho pracovní zkušenosti, zjišťujeme, na jakých projektech pracoval, na čem se podílel, jakým činnostem by se chtěl v budoucnu věnovat. U úplných začátečníků, je samozřejmě těžké posuzovat praxi, když žádnou nemají. I díky tomu, že hodně pracujeme s novými softwary a ve 3D, s čímž nemají lidé ještě mnoho zkušeností, nám jde hlavě o to, aby měli chuť v oblasti projektování pracovat a práce je bavila. Ostatní věci se dají doučit.

V naší profesi je určitě podstatné, aby zaměstnanci uměli pracovat v týmu, předávali si jak informace, tak zkušenosti, uměli správně prezentovat sebe i firmu a uměli obhájit sebe a svoji práci při jednáních s kolegy a klienty.

Snažíte se soft skills u vašich zaměstnanců zlepšovat/zdokonalovat?

Organizovali jsme školení, které bylo zaměřeno na prohloubení soft skills. Docela se nám to osvědčilo a kolegům se školení líbilo. Plánujeme proto v tomto trendu pokračovat.

Jaká u vás panuje atmosféra?

Troufám si tvrdit, že v naší firmě máme přátelské prostředí a není to klišé. Aspoň já to tak vnímám. Atmosféra na pracovišti je přátelská a na to se mimo jiné snažíme nové zaměstnance nalákat. Čerství absolventi, kteří k nám přichází do svého „prvního zaměstnání“ mohou nejen uplatnit znalosti, které získali při studiu, ale hlavně se od svých starších a zkušených kolegů naučí mnoho nového z každodenní praxe. Pro náš stávající stabilní tým je zase přínosem „čerstvá krev“. Mladí nadšení absolventi, kteří chtějí budovat svoji kariéru, svým aktivním přístupem přináší nový pohled na věc a nabízí netradiční, přesto zajímavá řešení.

Citace z rozhovoru vyšla v článku o náboru zaměstnanců na idnes.