4 otázky pro Petra Špačka, ředitele divize projektového řízení

17.7.2017

1. Nedávno to bylo rok, co jste do Obermeyer Helika nastoupil. Jak svoje dosavadní působení hodnotíte? Daří se vám naplňovat vize, s nimiž jste se postu ředitele této divize ujímal?
Přišel jsem s tím, že chci dělat to, co umím, a to, co mě baví. A to je i něco, co chci od svých kolegů. Každého baví něco trochu jiného a tím se doplňujeme. Pokud lidé chodí do práce jen kvůli penězům a dělají něco, co je nenaplňuje, dříve nebo později skončí. Podařilo se mi, a nebylo to v současné době úplně snadné, najít lidi, kteří fungují jako tým a kteří se mohou vzájemně doplňovat, popř. zastupovat. A to napříč generacemi, což také považuji za věc velmi důležitou. Takže ano, vizi, kterou jsem si na počátku vytvořil, se mi pomalu daří naplňovat.

2. Máte na starosti nejen řízení, ale také rozvoj celé divize. Zaznamenali jste v tomto směru nějaký velký úspěch, který byste chtěl vyzdvihnout?
Nemyslím si, že je něco potřeba zvlášť vyzdvihovat. Daří se nám naplňovat ekonomické i personální cíle, získávat a úspěšně realizovat zakázky a přitom pracovat v přátelské atmosféře. Pravda je, že situace na trhu je velmi dobrá, což napomáhá růstu naší divize.

3. Vaše divize se zabývá také odborným poradenstvím. S jakými typy požadavků se na vás zákazníci nejčastěji obracejí a kdo tito zákazníci vlastně jsou?
Musím říci jednu velice důležitou věc. Jméno Obermeyer Helika má na trhu velmi dobrý zvuk a otevírá dveře k různým zajímavým klientům i zakázkám. Obracejí se tedy na nás nikoliv pouze společnosti, s kterými jsme již historicky spolupracovali, ale i zcela noví klienti. Obracejí se na nás investoři v případě koupě nemovitostí s vypracováním tzv. Technical Due Diligence neboli technicko-ekonomického vyhodnocení stavu a rizik dané budovy. Také zpracováváme posudky při různých poruchách či vadách na provozovaných budovách, většinou pro facility společnosti.

4. Roste ze strany firem zájem o poradenské služby? Co konkrétně v této oblasti zákazníkům nabízíte?
Já se domnívám, že s rostoucí ekonomikou nejsou společnosti schopny řešit samy projekty, tak jak k tomu byly nuceny v dobách krize, a poptávají tak poradenské společnosti, jako je právě Obermeyer Helika. Naše spektrum služeb je široké a snažíme se klientům nabízet vše, co potřebují. Sice pak musíme některé úkony zajišťovat externě, ale pro klienta je důležitý jeden kontaktní subjekt (SPOC). Hlavní požadavky jsou na stavebně technické, kvalitativní a cenové služby.